niedziela, 4 stycznia 2009

Komputer w edukacji wczesnoszkolnej

Postęp technologiczny spowodował, że jesteśmy zalewani lawiną informacji różnego rodzaju. Wzrasta więc ogromnie zapotrzebowanie na umiejętności gromadzenia, reorganizowania, wykorzystywania i przekazywania informacji w różnej formie. Informacji do nas docierających jest znacznie więcej niż jesteśmy w stanie sobie przyswoić. Fakt ten powoduje ogromne znaczenie zdolności zdobywania ich, oceniania ich wartości i użyteczności do określonych celów. To z kolei powoduje określone stresy. Aby temu zapobiec należało dokonać przełomu w dotychczasowych metodach kształcenia. Przełom ten dokonał się za sprawą nowych technologii informatycznych.

Komputer multimedialny pozwala nam przekształcić nowe informacje w łatwo przyswajalną wiedzę. Do tego faktu przyczynił się ogromny rozwój oprzyrządowania informatycznego, ale w jeszcze większej mierze rozwój szeroko pojętego oprogramowania edukacyjnego.

Programy edukacyjne przekazują informacje z różnych dziedzin wiedzy, ułatwiają ich przyswojenie, rozwijają wyobraźnię dziecka, umiejętność logicznego myślenia. Twórcy tych programów dbają o to, aby dziecko uczyło się poprzez zabawę, a służą temu sekwencje wideo, animacja, dźwięk, elementy gry, często humor. Dzięki nim możemy dziś uczyć się języków obcych, poznawać mitologie, poznawać regiony naszego kraju, czy też pogłębiać wiadomości z gramatyki i ortografii. Z roku na rok przybywa programów edukacyjnych z różnych dziedzin wiedzy.

Zalety wspomagania komputerem procesu kształcenia.
Wiele szkół unowocześnia swe metody nauczania oraz wprowadza nowe media dydaktyczne, wśród których dominuje komputer wraz z układami multimedialnymi. Łączą one wiele różnych sposobów prezentowania informacji, czyli tekstu, grafiki , dźwięku, animacji i filmu wideo. Programy multimedialne pozwalają łączyć elementy graficzne, dźwiękowe z ruchomymi obrazami, co stwarza oszałamiające możliwości dla współczesnej edukacji. Główną cechą multimediów jest nie tylko to, że nadają informacjom bardzo atrakcyjną i urozmaiconą formę, ale również to ,że uczenie staje się bardziej atrakcyjne, zwłaszcza dla pokolenia wychowanego na telewizji. Uczniowie stają się przez to bardziej zaangażowani i aktywni na lekcjach. W trakcie nauki szkolnej u uczniów obserwujemy dynamiczny rozwój procesów poznawczych, mowy i myślenia, wrażeń słuchowych i wzrokowych. /R.P./
O pozostałych zaletach komputera w edukacji i zyciu dziecka można przeczytać w artykule pani Barbary Śliwy na stronie szkolnictwo.pl pod adresem: http://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU8315

Brak komentarzy: